04.03.2021
Грузія – це пляжний відпочинок, оздоровчі та гірськолижні курорти, гастрономія, стародавні монастирі й фортеці. Тут просто не може не сподобатися! Головне – вибрати правильний напрямок. У цій статті ми зібрали найпопулярніші з них.
З 1 березня 2021 українці можуть в’їжджати до Грузії з негативним результатом ПЛР-тесту на COVID-19, зробленим не пізніше ніж за 72 години до вильоту. На третій день перебування в країні потрібно (за свій рахунок) здати тест повторно. Мандрівникам по прибуттю видають пам’ятку з контактами довідкової служби, де можна уточнити адресу найближчої лабораторії або навіть викликати бригаду для взяття аналізу прямо в готелі.
💡 Грузія досі перебуває в «червоному списку» українського МОЗ. Тому, якщо ситуація не зміниться, то після повернення (або перед вильотом в Україну) туристам доведеться здати ще один тест.
МАУ
Київ → Тбілісі: Вт, Чт, Пт, Нд; ціна білета від 2016 грн.
З інших великих міст України рейсы тільки з пересадкою в Київі.
SkyUp
Київ → Батумі: по Нд; ціна білета від 1960 грн.
Київ → Тбілісі: Вт, Чт, Нд; ціна білета від 1848 грн.
Харків → Батумі: Ср і Сб; ціна білета від 2280 грн.
Харків → Тбілісі: Вт і Пт; ціна білета від 2140 грн.
Львів → Батумі: Чт і Нд; ціна білета від 1986 грн.
Львів → Тбілісі: Ср і Сб; ціна білета від 1874 грн.
Одеса → Батумі: Чт і Нд; ціна білета від 2064 грн.
Одеса → Тбілісі: Пн і Пт; ціна білета від 1896 грн.
Запоріжжя → Батумі: Вт, Пт, Нд; ціна білета від 2126 грн.
➡ Автобус №37
Зупинка знаходиться прямо навпроти виходу із залу прильоту. Час у дорозі до центру міста займає близько півгодини.
Режим роботи – 24/7 з інтервалами в 20 хвилин вдень і в 30-40 хвилин вночі.
Ціна проїзду – 0,50 ларі. У салоні автобуса є автомат, який приймає монети (розміну немає).
➡ Потяг
Залізничний вокзал розташований у 70 м від будівлі аеропорту. На потязі до центрального ж/д вокзалу Тбілісі можна дістатися за 40 хвилин.
На місто він відправляється двічі на день: о 8:35 і о 17:40. На аеропорт о 7:55 і о 16:55.
Ціна проїзду – 0,50 ларі.
➡ Таксі
Білі тойоти припарковані прямо біля тротуара зала прильоту. Тариф залежить від показників лічильника (зазвичай до центра десь 30 ларі).
➡ Трансфер Vitiana
30 € (2 pax)
➡ Автобус №10
Зупинка знаходиться біля виходу з терміналу (з правого боку). Поїздка до центру міста займає 20 хвилин.
Графік роботи: з 7 ранку до півночі в теплий сезон, в зимовий час – до 20:00.
Ціна проїзду – 0,30 ларі.
➡ Таксі
Таксі доступні відразу при виході з терміналу. На машині до центру приблизно 10-15 хвилин їзди.
Ціна – 10-15 ларі. При замовленні онлайн тариф у два рази менше.
➡ Трансфер Vitiana
38 € (2 pax)
♦ Основні визначні пам’ятки Тбілісі зосереджені в Старому місті. Тут, на вул. Шардену, багато популярних ресторанів, барів, модних нічних клубів і художніх галерей. Район відомий сірними банями, які «живляться» природними гарячими джерелами, та фортецею Нарікала IV століття.
♦ Для знайомства з сучасним Тбілісі треба переміститися в його центр – на Площу Свободи і пройтися по проспекту Руставелі, уздовж якого розташовано багато державних та культурних об’єктів, ресторанів, магазинів міжнародних і місцевих брендів.
У цьому ж районі міста знаходиться Національний музей Грузії, де представлені тисячі артефактів, етнографічних колекцій різних епох та рештки тварин, вік яких становить близько 40 млн. років. Поруч із ним – не менш вражаючий Державний музей мистецтв Грузії, колекція якого налічує 140 тисяч творів мистецтва з різноманітних культур і періодів часу. А буквально в 10 хвилинах ходьби звідси – ляльковий театр Габріадзе. Будівлю прикрашає красива годинникова башта, на якій щодня о 12:00 та 19:00 можна побачити мініатюрний спектакль «Цикл життя».
♦ На другому березі є ще одне важливе сховище культурних об’єктів – Палац Мистецтв Грузії. Це музей театру, музики, кіно і хореографії, який знаходиться в одній із найкрасивіших будівель Тбілісі, зразку готичної та ісламської архітектури. До нього можна прогулятися по проспекту Агмашенебелі. Тут можна побачити історичні будівлі з розписаними під’їздами і характерними архітектурними орнаментами.
♦ Ще варто обов’язково заглянути на Сухий міст, де знаходиться знаменитий блошиний ринок. Він відкритий щодня (у гарну погоду) з 10:00 до 17:00. І, звичайно ж, фунікулер, що з’єднує центр Тбілісі з парком розваг на горі Мтацмінда.
♦ А досліджуючи околиці, можна відвідати симпатичне містечко «вина і любові» Сигнахі, яке знаходиться в 2 годинах їзди. У цих же краях є жіночий монастир Бодбе, що належить до списку найбільших паломницьких місць у країні. При ньому знаходиться мироточива чудотворна ікона Іверської Божої Матері і джерело Св. Ніно, воді з якого теж приписують чудодійні властивості. З пагорба, на якому стоїть монастир, відкриваються види на Алазанську долину.
♦ Мцехта знаходиться всього в 20 км від Тбілісі. Колись місто перебувало на старовинних торгових шляхах, а ще було місцем коронації й поховання царів Грузії. Нині це провінційне містечко, але тут є, на що подивитися.
♦ Перш за все, кафедральний собор Светіцховелі XI століття, де покоїться цар Вахтанг Горгасалі (засновник Тбілісі) і зберігається хітон Ісуса Христа.
♦ Не менш важлива пам’ятка – монастир Джварі (Святого Хреста), православний храм VI століття, який є першим в Грузії пам’ятником Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
♦ Монастир Шіомгвіме, заснований у другій половині VI століття. Це цілий комплекс, який включає в себе печерну церкву, кафедральний собор Св. Марії, церкву Св. Іоанна Хрестителя, фортечну стіну та інші об’єкти.
♦ Армазісціхе-Багінеті був заснований ще в IV столітті до н.е. царем Парнавазом. Зараз це археологічний і історичний пам’ятник з руїнами міста-фортеці: оборонних стін і веж, колишньої царської резиденції.
♦ На півночі Мцхети є ще одна стародавня фортеця (I століття до н. е.) – Бебрисцихе, загальна площа якої займає близько 1,5 тисячі кв. м. Тут у 1156 році зкінчався цар Деметре I.
♦ Зедазенський монастир створений у VI столітті одним з 13 ассірійських отців (засновників грузинського чернецтва) – Іоанном Хрестителем. Тут же він і похований. Усередині храму є водойма, де, як свідчить легенда, вода буває тільки 7 травня – в день, коли на свято сюди стікається багато богомольців.
♦ Кутаїсі – друге за величиною місто Грузії. Парки та красиві вулички з будинками XIX століття роблять його ідеальним місцем для прогулянок. Найпривабливіший для туристів – Королівський квартал. Це історичний район міста, що включає в себе територію навколо Білого мосту, вулиць Цісферканцельта, Святої Ніно, Церетелі й Пушкіна. Якраз на останній знаходиться Державний історичний музей.
♦ Кутаїсі гордиться об’єктами всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – тисячолітнім Храмом Баграта (головним собором об’єднаного Грузинського царства) і Гелатським монастирем із дивовижними мозаїками й фресками.
♦ В околицях міста також чимало цікавих місць. В 6 км від центру на мальовничій кручі розташований відокремлений монастир XI століття Моцамета («місце мучеників»), де зберігаються мощі святих Костянтина і Давида Мхеідзе.
♦ У годині їзди знаходяться стародавні руїни поселення Вані, яке існувало в VIII-I століттях до н.е. Тут же є Археологічний музей, в якому виявлені на цій території знахідки: ювелірні вироби, унікальні бронзові фігури та ін.
♦ У 40 км від Кутаїсі є ще одне популярне туристичне місце – Печера Прометея зі сталактитами, сталагмітами, скам’янілими водоспадами, підземними озерами і ріками.
♦ Печерний комплекс є і ближче – всього в 6 км. У заповіднику Сатаплія можна побачити збережені сліди динозаврів, а зі скляного оглядового майданчика можна милуватися фантастичними пейзажами.
♦ Також любителем природи потрібно побувати в каньйоні Окаце, довжина якого близько 16 км, а глибина місцями досягає 50 м. Уздовж каньйону є кілька водоспадів, найвищий з яких 70 м.
♦ А ще можна з’їздити до загадкового стовпа в селі Кацхі. Це природний 40-метровий вапняковий моноліт з невеликою церквою нагорі.
♦ Батумі знаходиться в одному з найбільш популярних і прекрасних куточків Грузії – регіоні Аджарія. Це перлина Чорного моря з великим вибором розваг і насиченим нічним життям. Сьогодні місто є символом багатьох архітектурних нововведень.
♦ Однак Старий Батумі не менш привабливий. Його історична частина охоплює територію між морським вокзалом і Батумським бульваром. Невисокі будівлі з різноманітними фасадами і колоритними балкончиками, площа Пьяцца з музичним годинником і площа Європи зі статуєю Медеї, а також храми і собори.
♦ Для дозвілля в місті є дельфінарій, компактний зоопарк, акваріум, великий парк «6 травня» і ботанічний сад, один з найбагатших у світі.
♦ Окремим пунктом варто виділити канатну дорогу. Верхня станція розташована на висоті 250 м, звідки відкриваються неповторні панорами міста. Тут, на горі Анурія побудований культурно-розважальний центр «Арго» з ресторанами, торговими лавками і терасами.
♦ У 12 км від Батумі знаходиться Гоніо-Апсароська фортеця. На її території під час розкопок були виявлені предмети елліністичної, візантійської та османської епох. Історія цієї фортеці тісно пов’язана з міфом про аргонавтів. За повір’ям, тут похований убитий Ясоном син царя Колхіди – Айета.
♦ Також популярним серед туристів і жителів міста є 50-метровий водоспад Махунцеті в муніципалітеті Кеда. Неподалік від нього знаходиться стародавній арочний міст цариці Тамар і Аджарський винний дім.
♦ Любителям природи варто обов’язково відвідати заповідник Кінтріші з водоспадами і старовинними арочними мостами.
♦ Що стосується морського відпочинку, то крім батумського можна відпочивати на пляжах Гоніо, Сарпі, Цихисдзірі, Кобулеті і Зеленого мису.
♦ До 1867 року місто Зугдіді було столицею князівства Мінгрелія. З тих часів тут залишився Палац Дадіані, який нині є музеєм. У колекції зібрано до 41 000 експонатів: скарби, бойова європейська зброя середньовіччя, твори живопису і пам’ятки старовини з Константинополя. Серед них є такі цінні експонати як ікона матері грузинської цариці Тамари, шати Діви Марії, посмертна маска Наполеона та ін. А навколо палацу розкинувся масштабний ботанічний сад.
♦ У 30 км від міста, в селі Ноджіхеві, розташований монастир Хобі, прикрашений красивими фресками і настінними орнаментами, яким не одна сотня років.
♦ В околицях Зугдіді також багато природних див. У Колхидському національному парку круглий рік проводять еко-освітні тури по о. Паліастомі й організовують спортивну риболовлю на р. Пічорі.
♦ У селі Тайя на висоті 640 м над рівнем моря розташований комплекс «Оціндале» з церквою XI століття, вежею VIII століття і приголомшливими видами на регіон Самегрело та Гурійський гори.
У цих же краях є один із найцікавіших природних об’єктів – каньйон Шурубуму, покритий мохом і оточений з усіх боків тисячолітніми деревами самшиту.
♦ У селі Чквалеві в басейні річки Інтра знаходиться печера з безліччю сталактитів, сталагмітів і геліктитів. З неї виходить потік, який утворює 26-ти метровий водоспад.
♦ У Цаленджіха є унікальна пам’ятка – Хитка скеля ( «Куаканцалія»). Досить простого дотику руки, щоб цей гігантський вапняковий камінь почав трястися і видавати гучні звуки.
♦ А на північ від міста Джварі на річці Інгурі можна побачити бетонну аркову греблю, другу за висотою в світі.
♦ В районі Зугдіді є також чорноморський курорт Анаклія, з’єднаний півкілометровим пішохідним мостом з селом Ганарджііс-Мухурі. А ще в районі Зугдіді є лікувальний мінеральний курорт Скурі.
♦ Тутешня «знаменитість» – фортеця на вершині скелястого пагорба, яка згадується в грузинських хроніках ще в VII столітті. Вважається, що вона була побудована візантійським Цезарем Іраклієм з метою зберігання боєприпасів для війни проти персів. Однак нинішня версія фортифікації датується 1774 роком і називається в історичних рукописах як «Горійська в’язниця».
♦ Ще місто відоме Музеєм Сталіна. Це будинок, де народився радянський лідер. Тут представлені його особисті речі, колекції картин і навіть вагон, на якому Йосип Віссаріонович їздив у Тегеран, Потсдам і Ялту.
♦ На увагу заслуговує й Історико-етнографічний музей, де зберігаються унікальні срібні монети Колхіди, металеві шедеври ручної роботи, геральдичні артефакти, збори рукописів і багато іншого.
♦ Серед інших визначних пам’яток Горі та околиць варто відзначити собор Діви Марії, Руісскій собор, церкву Урбнісі і церковний комплекс Горіджварі. Останній також є місцевим курортом, де люди оздоровлюються за допомогою слабомінералізованних ванн.
♦ А ось, що варто побачити напевно, так це Уплісцихе – печерне місто Залізного століття. Відстань до нього всього 10 км.
♦ Також можна з’їздити в ущелину Атени, де крім природної краси є безліч цікавих об’єктів – старовинних церков і фортець.
♦ Село Гардатені в 6 км від Горі теж може похвалитися важливими історичними пам’ятками, серед яких – фортеці Цедісі і Вірі, Преображенський собор, церква Святого Георгія та ін.
♦ Парк, територія якого більше 8 700 га, розкинувся на північних схилах Кавказького хребта. Тут знаходиться третя вершина Грузії – п’ятитисячник Казбек (сплячий вулкан). Згідно грузинської версії відомого грецького міфу про Прометея, він був заточений у печері Бетлемі недалеко від цього піка. Гора покрита льодовиком Девдорак, і є прекрасним місцем для альпінізму. Її оточують красиві долини з мінеральними озерами й ущелинами.
♦ Обов’язкове місце до відвідування – Дар’яльська ущелина, найвідоміше на Військово-грузинській дорозі. Тут є водоспад Гвелеті, до якого веде стежка з однойменного селища.
♦ Ущелина Трусо – з красивими автентичними селищами, нарзанними джерелами, історичними та культурними пам’ятками.
♦ А ще: ущелини Хада й Артхмо, села Сно і Джута.
♦ Селище Местія знаходиться у Верхній Сванетії на висоті 1500 м над рівнем моря. Воно невеличке, проте багате туристичними об’єктами. Тут є Музей історії та етнографії з найдавнішими рукописами і унікальними іконами, будинок-музей знаменитого альпініста Михайла Хергіані з його особистими речами та нагородами, Храм Преображіння IX століття.
♦ У регіоні також багато старовинних церков: Св. Георгія в Накіпарі із середньовічними фресками, Христа Спасителя в селі Латали тощо.
♦ У 35 км від Местії є красиве село Адіші, відоме великою кількістю сванських веж.
♦ А ще регіон популярний через гірськолижний курорт Хацвалі з канатною дорогою на гору Зурулді, звідки починаються траси і відкриваються запаморочливі види.
♦ Недалеко від міста є два монастирі: Стара Шуамта та Ікалто.
♦ Телаві – місто в Алазанській долині, батьківщина кількох всесвітньо відомих винних заводів регіону, а також чудове місце для екскурсій. А подивитися тут є що.
♦ Серце міста – красива вулиця Чолокашвілі. Для піших прогулянок і сімейного відпочинку ідеально підходить парк Надікварі. А в 10 хвилинах від нього росте знаменитий 900-річний платан.
♦ Із туристичних об’єктів варто виділити Фортецю Батоніс-ціхе – архітектурний комплекс XVII-XVIII століть, в який входять замок царя Кахеті з картинною галереєю, кілька придворних церкв, лазня і таємний тунель. Тут же знаходиться Історико-етнографічний музей Георгія Чубінашвілі. Ще в Телаві є будинок-музей грузинського письменника Олександра Чавчавадзе, який знаходиться в Цінандальскому палаці.
♦ Недалеко від міста знаходяться монастирський комплекс Ікалто, монастирі Алаверди, Стара і Нова Шуамта.
♦ У Грузії більш, ніж 103 курорти і 2000 мінеральних джерел. Серед них варто виділити улюблене місце відпочинку царя Миколи II – курортне місто Боржомі, курорт Цхалтубо з водою «безсмертя» і бальнеологічний курорт Саірме.
♦ Для оздоровчого й одночасно пляжного відпочинку можна розглядати містечка Урекі й Гріголеті з лікувальним магнітним піском.
♦ Гірськолижні курорти: Бакуріані з добре розвиненою інфраструктурою для сімейного відпочинку, Гудаурі – для любителів крутих схилів і фрірайду, вже згаданий Хацвалі та його «сусід» Тетнулді, а також новенький Годердзі в Аджарії.
💡 Бронюйте житло онлайн у системі Vitiana або пишіть запит на sales@vitiana.com