14.02.2020
(За матеріалами turizmus.com)
Авіаперельоти та екологія, цифровізація та цифровий детокс, овер- та андетуризм – схоже, ще ніколи не було так важко визначити, які з цих протилежних одне одному трендів впливатимуть на туризм у 2020 році.
— У 2019 році більшість аеропортів Європи зафіксували рекордне зростання. Згідно аналізу Forward Keys, 2020-й обіцяє подальше зростання пасажиропотоку 4,5% чи більше відсотків. Натомість інші фахівці говорять про можливе зростання вартості авіаквитків через здорожчання пального. У Німеччині прогнозують і скорочення кількості авіарейсів на 2,9%, і зменшення кількості пасажирів на 0,9%.
— Не забуваймо і про новий рух «flygskam» – соромитися авіаподорожей. Через шкоду авіації довкіллю його прибічники закликають користуватися залізницею. Рух виник з легкої руки Ґрети Тунберґ у Скандинавії, і, наприклад, у Швеції у 2019 році кількість авіапасажирів скоротилася на 4,4% (дані BDO). Ті ж шведи планують протягом пари років запустити нічні потяги до європейських столиць, зокрема й Лондону. Тренд ніби локальний, але й залізниця і в інших країнах намагається відвоювати позиції: наприклад, знов курсують нічні потяги між Брюсселем та Віднем, а також великими містами Німеччини.
— Найпопулярніші дестинації по-різному реагують на овертуризм. Венеція запровадила вхідний квиток для тих, хто лише відвідує місто; Берлін за допомогою мобільних аплікацій намагається привабити туристів у менш відомі райони міста. Аналогічне берлінському рішення має Відень. До речі, Туристичний офіс Будапешта провів у 2019 році дослідження, згідно з результатами якого турист готовий витратити до години подорожі від центру міста, якщо на околиці його чекає цікавий об’єкт. Та й самі мандрівники починають активно шукати менш людні і дешевші місця.
— Згідно з прогнозом Boston Consulting Goup, у 2020-му майже половину всіх мандрівників складуть міленіали. Представник генерації Y користується інтернетом 5 годин на день, з них – 40% – на мобільному телефоні, через нього ж здійснює 65% транзакцій. Тому той постачальник послуг, хто хоче лишатися на плаву, має оптимізувати сайт під мобільний. Нові туристи люблять нові технологічні рішення в готелях: замикати-відмикати номер мобільним телефоном, ним же регулювати все електричне обладнання номеру. Ну й якісний, швидкий wifi.
— Окремим рядком – про штучний інтелект. У 2019 році у лондонському аеропорту Хітроу три авіакомпанії з групи Люфтганза «прийняли на роботу» три чат-боти на базі Facebook Messenger. Судячи з усього, чат-боти і у найближчому майбутньому будуть головними представниками штучного інтелекту в туризмі, а роботи – консьєржі, стюарди – поки лишатимуться швидше маркетинговою «вишенькою».
— Велике питання: чи продовжиться експансія Airbnb? Statista.com твердить, що на новий рік квартири забронювало 4,5 млн туристів, а 5 років тому таких було лише 540 тисяч! Наприклад, Будапешт довго заявляв про незначну ринкову частку Airbnb, але за даними Colliers International, на кінець 2018 році вона зросла до 20%, а кількість помешкань на 10%. Європейські країни намагаються боротися із цим дитям sharing economy, але, наприклад, Франція у 2019 році програла власний позов проти Airbnb у Європейському суді, що створило прецедент і можливість для подальшого просування Airbnb. Тому за принципом – «Очоль те, що не можеш побороти» – у гру вступили готельні мережі Marriott (у партнерстві з лондонським оператором оренди квартир – компанією Hostmaker) та Accor (придбавши за 169 млн доларів бренд Onefinestay). На посилення конкуренції Airbnb відреагував створенням суббренду Airbnb Plus, який пропонує помешкання високої якості за вищою ціною для вимогливих мандрівників.
— Ймовірно, ЄС намагатиметься врегулювати діяльність Airbnb та інших суб’єктів цифрової економіки, але booking.com наприкінці 2019 року сам зробив крок назустріч: обіцяє не пізніше середини червня публікувати на своєму сайті пропозиції, ціни й знижки відповідно до вимог законодавства ЄС.
— У тренді незвичне, нестандартне розміщення: у відповідь на цей запит booking.com зробив окрему секцію для ботелів, капсульних, наметових готелів, наметів та маєтків.
— Якщо через турфірму, то тут на зміну заповітним last minute та знижечкам приходить повна вартість і пропозиції first minute – як один із проявів загального запиту на відповідальність та надійність.