27.05.2021
Острів Крит за величиною найбільший у Греції та №5 у Середземному морі. Тут є все: залишки давніх цивілізацій, чудові пляжі, вражаючі гірські пейзажі, родючі долини, чудова туристична інфраструктура та багата гастрономічна культура.
Цей острів омивається відразу 3 морями – Критським, Іонічним і Лівійським. Він поділений на чотири головні курортні райони, про які ми розкажемо в цій статті.
Зображення fietzfotos з сайту Pixabay
Ryanair
Рейс Київ ↔ Кріт, Ханья
По Вт (починаючи з 06.07.21) / Ціна квитків від 56 $ без багажу
SkyUp
Рейс Київ ↔ Кріт, Іракліон
Щоденно / Ціна квитків від 3268 ₴ без багажу
Рейс Харків ↔ Кріт, Іракліон
По Ср і Сб / Ціна квитків від 2099 ₴ без багажу
Рейс Львів ↔ Кріт, Іракліон
По Вт і Пт / Ціна квитків від 2003 ₴ без багажу
Рейс Запоріжжя ↔ Кріт, Іракліон
По Ср і Нд / Ціна квитків від 3183 ₴ без багажу
Рейс Одеса ↔ Кріт, Іракліон
По Сб / Ціна квитків від 1338 ₴ без багажу
Пересуватися островом можна на арендованому авто або автобусами перевізника KTEL. Є західна мережа Ретімно-Ханья та східна Іракліон-Лассіті.
Міські автобуси м. Іракліон – сайт
Міські автобуси м. Ханья. – сайт
Ханья – одне з найбільш мальовничих міст у Греції. Варто обов’язково прогулятися історичним маршрутом, що йде лабіринтами вуличок серед прекрасних венеціанських особняків. Або навіть покататися на кінному візку )
Місто складається з п’яти районів, які оточують порт:
Неорія (або Хіонес) розташований у районі колишнього порту та венеціанських суднобудівних верфів XIV і XVI століть.
Кастеллі знаходиться в центрі Старого міста (Palea Poli). Це місце колишньої візантійської цитаделі, де пізніше були побудовані «палаццо» венеціанського полководця та будинки Пашів.
Оврайка нагадує часи, коли єврейська громада Ханьї була зобов’язана переїхати до відокремленого кварталу під назвою «юдека». На кордонах Оврайки, на вул. Шалідес, знаходиться Музей фольклору та церква Агіоса Фрагкіскоса XIV століття, в якій працює Археологічний музей.
Стіванадіка – невеличкий район на вул. Скридлофа. Назва походить від взуттєвих ательє, де робили традиційні критські черевики. Зараз крім них тут можна придбати сувеніри, ювелірні вироби та вироби зі шкіри, різну фермерську продукцію.
♦ Невелике курортне містечко Агія Марина, яке з кожним роком завойовує все більшу популярність серед туристів. Тут дуже затишний центр та гарний пляж із золотим піском та чистою, прозорою водою. А ще гостей цікавлять старі каплички, розташовані поблизу апельсинові сади, печера зі сталактитами Nerospilia (Водяна печера) та острів-заповідник Св. Федора.
♦ Палеохора раніше була тихим рибацьким селищем. Тепер це популярний туристичний напрямок, де поєднуються чудова туристична інфраструктура, місцевий колорит та безліч цікавих пам’яток. Містечко дуже динамічно розвивається. За останній час тут збудували багато новий готелів, відкрили десятки ресторанів та таверн, налагодили поромний зв’язок із сусідніми курортами та островами. Вдень та ввечері доволі шумно та багатолюдно. Пляжі у Палеохорі прекрасно обладнані та доступні по обидві сторони. Перший – галечний, другий – пісчаний. В околицях містечка знаходяться руїни фортеці Селін та античного міста Каламід.
♦ Платаньяс – курорт з насиченим нічним життям та широкою береговою лінією. Тут є все для комфортного та активного пляжного відпочинку. Із заходом сонця з клубів та барів лунає музика, яка не стихає навіть після опівночі. У Платаньясі є цікавий музей, що розташувався у гірському тунелі. Він розповідає про історію Другої світової війни.
♦ Малеме – це, по суті, продовження Платаньясу, однак відпочинок тут більш спокійний. Пляжі кам’янисті та менш переповнені. На заході селища розташований аеропорт, якій у ході битви за Крит став однією з головних цілей німецьких військ.
♦ Містечко Альмірида розташувалося у затишній бухті серед оливкових та апельсинових гаїв. Тут відмінний пляж з пологим входом у воду, який підходить для відпочинку з дітьми. Море неймовірно красиве і яскраве. Є багато опцій для дозвілля (у т. ч. дайвінг-центр).
♦ Район Фаласарна складається з декількох невеличких піщаний пляжів. Море на цьому відрізку острова доволі глибоке. Так що місце не підійде для сімейного відпочинку, зате припаде до душі любителям водного спорту.
♦ Також варто відмітити пляжі Калатас, Ставрос, Шайтан Лімані, Мараті… І це далеко не всі класні місця для відпочинку в регіоні Ханья.
♦ «Білі гори» єдиний національний парк на Криті. Цей статус забезпечує захист понад 450 видам рослин і тварин, 70 з яких є ендемічними для острова.
♦ Самарійський каньйон являється найдовшою в Європі ущелиною (16 км) та однією з найбільш вражаючих ущелин Греції. Ширина становить 150 м у найширшому місці та 3 м у найвужчому. Прогулянка вздовж каньйону займає 6-8 годин. На шляху зустрічається церква Св. Миколая, збудована на руїнах стародавнього храму. Маршрут проходить через село Самарія, венеціанські замки та розвалини доісторичних поселень. При виході з ущелини Самарія на лівому (східному) пагорбі знаходиться давньогрецька стоянка Тара. Пройшовши каньйоном, можна дістатися невеликого села Агія Румелі, де можна відвідати візантійські церкви Панагія, Агія Тріада та Агіос Павлос, Турецький замок та надзвичайно гарний пляж. А ще звідси курсують човни до мальовничого ізольованого селища Лутро.
♦ Острів Елафонісі, де знаходиться знаменитий пляж з рожевим піском та кришталево-бірюзовою водою. Тут завжди вітряно, тому це місце користується попитом у кайт-серфінгістів. Можна дійти вбрід до найближчого острівця з білими дюнами, де добре купатися і плавати з маскою.
♦ Острів Гавдос з красивими відокремленими пляжами й наповненим ароматом сосен і кедрів повітрям. Кажуть, що саме тут прихистила Одіссея Каліпсо. На острові є кілька мальовничих сіл, а його візитна картка – старий маяк, побудований в 1880 році на висоті 368 м. Оскільки інфраструктура тут не особливо розвинена, більшість туристів приїздять лише на день, або ж залишаються на кемпінг. Дістатися до Гавдоса можна поромами, які щодня відходять із порту Хору Сфакіон.
♦ У лагуні Балос знаходиться один із найбільш важкодоступних пляжів острова. В цьому місці зустрічаються три моря. Чистота води і кількість відтінків синього просто вражають.
Зображення FeJ04711 з сайту Pixabay
Ретимно чимось схожий на Ханью – тут теж є і старий порт, і венеціанська архітектура, і красиві вузькі вулички… Проте, у нього своя атмосфера і свій характер. Місто постійно розвивається, стаючи більш сучасним. Ввечері тут вирує життя. Нічні бари та дискотеки працюють до самого ранку. Шопоголіків чекає вулиця Солід – справжня торгова артерія. А якщо цікавлять аквапарки, то ближче всього до Ретімно розташовані найбільший на острові «WaterCity», «Limnoupolis» і «Star Beach».
Історична частина Ретимно практично повністю перекрита для автомобілів і являє собою пішохідну зону. Головною визначною пам’яткою вважається венеціанська фортеця Фортецца, побудована наприкінці XVI століття на пагорбі Палеокастро. Звідси відкривається чудовий панорамний вид на місто, море та гірський масив Іда. Напроти головних воріт Фортецца розташований Археологічний музей Ретимно. Та й на території фортеці є багато чого цікавого.
У ТОП пам’яток також входить Венеціанська лоджія(Venetian Lotzia) – будівля VI століття. Раніше вона слугувала місцем збору феодалів, де вони обговорювали питання економіки, торгівлі, політики, а також робили оголошення державних указів. Пізніше турки перетворили будівлю на мечеть. А зараз тут знаходиться Публічна бібліотека.
Не меншою популярністю користується Історико-етнографічний музей, розташований у венеціанському особняку XVII століття на вул. Вернади.
Також у Ретимно варто відвідати Фонтан Римонді 1626 року та мечеть Неранце XVII століття.
Не тільки місто Ретимно, а весь регін багатий на археологічні території, монастирі та інші визначні пам’ятки. Це вибір тих, хто хоче поєднати культурний та пляжний відпочинок. Для останнього краще всього обрати:
♦ Пляжі в Ретимно починаються біля порту і тягнуться вздовж узбережжя на 13 км. У 2 км на захід від центру є просторий пляж Кумбес із золотим піском і мілководдям. А на схід від Ретімно на 7,5 км простяглася популярна курортна зона Аделіанос Камбос.
♦ Оточений горами курорт Балі з неймовірно красивою природою і затишними тихими бухтами. Всього їх чотири. Найбільша – більш відкрита і вітряна ніж інші.
♦ Агія Галіні знаходиться на самому півдні острова Крит, біля берегів Лівійського моря. Це невеличке, але дуже мальовниче селище з брукованими вуличками і білими будиночками, що потопають у квітах. Широка пляжна смуга знаходиться у східній частині містечка, а в західній розташувалися скелі та печери.
♦ Село Панормос, де панує романтична атмосфера і зберігся традиційний уклад.
♦ Курорт Плакіас – рай для любителів водних видів спорту. А неподалік від містечка є озеро Превелі, оточене красивим пальмовим гаєм.
♦ А ще пляжі Епіскопі, Скалєтта, Правелі, Лімані та Аммуді.
♦ Єдине прісноводне озеро на Криті– Курнас. Це ідеальне місце для пікніка та водних прогулянок на катамарані.
♦ Православний монастир Правелі, дорога до якого лежить через ущелину Курталіотіко.
♦ Потопаюче в зелені село Агріуполі, що виникло на місці античного міста Лаппа. У 50 м від центру є старовинні аквідуки, по яким стікає вода, утворюючи невеличкі водоспади.
♦ Печера Сфедоні площею майже 3,5 тис. кв. м. Вона складається з 11 залів, 5 із яких доступні для відвідувачів з 10 до 17.
Зображення wonderland62 з сайту Pixabay
Іракліон – це найбільше місто Криту, його столиця, важливий туристичний та торговий центр. Серед найвидатніших пам’яток – фортифікаційні стіни, які обмежують Старе місто. З семи бастіонів до наших днів зберігся лише один – Мартіненго. А з чотирьох міських брам вижили лише Ханіопорта (1570 року) та Нові ворота (1587) на півдні.
У центрі міста є багато пам’ятників, що відносяться до середньовіччя: церква Св. Тітоса, Венеціанська лоджія, розкішні венеціанські та турецькі фонтани (Чорозіні, Бембо, Приулі, Геніцар Ага та ін.). У старому порту поряд із сучасними спорудами височіє фортеця Кулес XVI століття. А на площі Св. Катерини виділяється величезний кафедральний собор Агіос Мінас XIII століття.
Ще в Іракліоні знаходиться один з найбільш значущих музеїв Греції – Археологічний музей, присвячений мінойській культурі. Інші музеї, які варто відвідати: Історичний музей, Музей природознавства та Акваріум «CRETAquarium».
Ринок Іракліона – один із найбагатших у Середземномор’ї. Тут можна купити різні смаколики та сувеніри.
Пляжі Іракліона характеризуються чистими водами, живописною природою та добре налагодженою інфраструктурою. Найбільшої уваги заслуговують:
♦ Малья – найтусовочніший курорт острова, який приваблює молодих людей. Узбережжя тут вважається одним із найкращих, але оскільки в містечку надто людно та шумно, для сімейного відпочинку краще обрати інший напрямок.
♦ Ще одне популярне місце – Херсонісос. Воно вже біль спокійне, тому серед туристів тут багато сімей з дітьми. Міські пляжі цього курорту не найкращі, проте, на відсутність людей вони не скаржаться. А от на околицях є багато чистих і спокійних лагун. Історичних пам’яток тут немає, зате є два аквапарки – «Star Beach Waterpark» і «Aqua Splash».
♦ Пляж Аммудара знаходиться в 6 км на захід від Іракліона. У високий сезон тут збирається багато народу: які туристів, так і місцевих. В основному узбережжя покриває галька, хоча є й окремі піщані острівці. Вхід у море рівномірний.
♦ Пляж Пантонасса представляє собою досить мініатюрний шматочок берега, покритий дрібною галькою. Він знаходиться в оточенні скель і сосен та розділяється однойменним портом на дві частини.
♦ Мальовнича затока Картерос з теплими прозорими водами і покритим м’яким золотим піском узбережжям. Тут нерідко спостерігаються великі хвилі. Берегова лінія всіяна кафе і барами – кожен знайде заклад на свій смак.
♦ Автентичний критський курорт Гувес з затишними вуличками, милими, яскравими будиночками та, мабуть, найкрасивішою набережною на острові – Като Гувес.
♦ Всього в 1 км від Картероса є затишний, добре доглянутий пляж Амнісос. Тут функціонує окремий майданчик, де за додаткову плату досвідчені вихователі можут подбати про дітей відпочиваючих.
♦ Кносський місто-палац, який являє собою руїни колись багаторівневої будівлі, де поєдналися житлові приміщення, господарські комори, святилища, таємні сховища та центральна площа для громадських зборів.
♦ Гора Спафі – найвища вершина масиву Дикти (2148 м).
Агіос Ніколаос – столиця регіону Лассіті. Це місто з дуже красивою архітектурою та неповторною природою. Тут знаходиться солоне озеро Вулісмені, яке з’єднується з морем вузьким руслом. А вражаючий фон із червоних скель та дерев додає природної краси пейзажу. Над озером лежить невеликий сосновий парк, а кам’яна стежка веде до його південної частини – маленької милої гавані для рибальських човнів.
Місто може похвалитися цікавими археологічними, природничо-історичними та фольклорними музеями, візантійськими церквами, сучасною пристанью для яхт, гарними пішохідними вулицями та традиційними площами з кафе та ресторанами. Особливе задоволення – прогулянка по набережній з приголомшливими видами на затоку Мірабелло.
Щоліта в місті тут проводиться насичена програма фестивалів, концертів, вистав, так що вечорами туристам нудьгувати не доводиться.
♦ Знаменитий елітний курорт Елунда, який славиться своїми розкішними готелями з полями для гольфу і вертолітними майданчиками. Тут Найчистіші пляжі, відзначені Блакитним прапором.
♦ На самому сході острова розташувався чудовий пальмовий пляж Ваї з золотим піском.
♦ Місто Ієрапетра і його околиці мають чудову берегову лінію з піщаними і гальковими пляжами, відзначеними Блакитним прапором. У старій частині збереглася однойменна фортеця і старовинні церкви, а на набережній розташувалися відмінні ресторанчики.
♦ Мальовниче приморське місто Сітія, де немає піщаних пляжів і цікавих пам’яток. Тим не менш, воно приваблює своїм особливим шармом. Недалеко від Сітії знаходиться археологічні розкопки стародавнього мінойського міста Петрас.
♦ Невеличкий острів з фортецею Спіналонга.
♦ Руїни стародавнього поселення ремісників Гурнія, яке зруйнував землетрус.
♦ Затонуле місто Олус, чиї стіни в деяких місцях випинаються із водної гладі каналу. А на північ від дамби на мілині навіть можна розгледіти цікавий фрагмент мозаїчної підлоги.